Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury
 
Trwa komunikacja

Wybór wydarzenia

„Ach, to był szał…” - piosenki Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza

Przemek Dyakowski &Take It Easy - „Ach, to był szał…” - piosenki Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Dwie legendy i wielkie muzyczne emocje. Z jednej strony Jerzy Matuszkiewicz, saksofonista i klarnecista, jeden z najwybitniejszych osobowości w historii rodzimego jazzu, lider legendarnych Melomanów a ponadto twórca muzyki filmowej i telewizyjnej oraz kompozytor piosenek. Z drugiej strony Przemek Dyakowski ostroja jazzu w Trójmieście, saksofonista, animator kultury, radiowiec. Obu artystów połączyła dziesięcioletnia współpraca w zespole Swing Old Stars a przede wszystkim trwająca do dziś przyjaźń. Przemek od lat marzył o nagraniu płyty z piosenkami Dudusia, który z kolei bardzo ucieszył się z tego pomysłu. Album zarejestrowano w Studiu Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna we wrześniu 2019 roku. Krążek zawiera dziewięć piosenek w unikatowych aranżacjach do tekstów: Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Ludwika Jerzego Kerna, Janusza Kondratowicza, Józefa Prutkowskiego, Andrzeja Bianusza. Obecny skład zespołu: Joanna Knitter - wokal, Przemek Dyakowski - saksofon tenorowy, Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy, Artur Jurek - organy Hammonda, piano, Dominik Bukowski - wibrafon, Janusz Mackiewicz - kontrabas, Maksymilian Kreft - perkusja. Mecenasi płyty: Radio Gdańsk, Pomorska Kolej Metropolitalna, Samorząd Województwa Pomorskiego. Patroni medialni: Radio Gdańsk, Jazz Forum

Chwila Nieuwagi

Chwila Nieuwagi to zespół, który od przeszło dekady tworzy i koncertuje, meandrując umiejętnie pomiędzy poezją śpiewaną, folkiem, piosenką artystyczną, a nawet jazzem. Zespół silnie związany jest z kulturą śląską, do której korzeni powraca, komponując i pisząc także po śląsku. Uprawiając ten międzygatunkowy miszung w warstwie muzycznej i tekstowej, konsekwentnie nie daje się zaszufladkować, ciągle zaskakując nowymi pomysłami. Na scenie Chwila Nieuwagi czuje się najlepiej, w koncerty wkładając serce, kunszt muzyczny, spontaniczność i poczucie humoru, co przysparza im coraz większe rzesze fanów.

Tomasz Chyła Quintet - da Vinci

„da Vinci" to album zespołu Tomasz Chyła Quintet, jednego z najciekawszych objawień polskiej sceny jazzowej ostatnich lat. Tytuł trzeciego studyjnego albumu kwintetu odnosi się do renesansowego malarza, architekta, matematyka i… muzyka. Mamy tu do czynienia z połączeniem różnych technik wykonawczych i kompozytorskich. Materiał albumu „da Vinci" stanowi zwartą, skomponowaną formę materiału. Bodźcem do powstania płyty jest osoba Leonarda da Vinci – geniusza i legendy, jego fascynacja człowiekiem, światem, ale też nieokiełznana i nieposkromiona ciekawość, poparta nieustannym dążeniem do doskonałości. Jako erudyta i osoba niezliczonych talentów stanowi, więc z jednej strony inspirację, z drugiej – wyzwanie. Bazując na tych przesłankach, album opiera się właśnie na jego osobie, jako głównej i tytułowej inspiracji. Mamy tu szereg różnorodnych muzycznych koncepcji, przybliżających impresje tego, w jaki sposób działać może wszechstronny umysł, połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz tzw. contemporary music. Do udziału w projekcie zaproszono zespół wokalny Art' n' Voices, którego członkiem jest Tomasz Chyła. Po „Eternal Entropy” i „Circlesongs” zespół debiutuje w nowym składzie – poza liderem i sekcją rytmiczną (Sławek Koryzno i Konrad Żołnierek) nowymi postaciami kwintetu są laureat nagrody Fryderyk, trębacz Emil Miszk oraz gitarzysta Krzysztof Hadrych.

XVII Ladies' Jazz Festival - Tribute to Maria Koterbska

Tribute to Maria Koterbska Hołd i wspomnienie Polskiej Królowej Swingu na Ladies’ Jazz Festival 2021 Filharmonia Kaszubska w Wejherowie 26 lipca g. 20:00 XVII edycja Ladies’ Jazz Festival, jedynego festiwalu w takim stopniu poświęconego damom jazzu rozpocznie specjalny koncert poświęcony niedawno zmarłej Królowej Polskiego Swingu, Pani Marii Koterbskiej. W Tribute to Maria Koterbska swój udział potwierdziły: Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Grażyna Auguścik, Monika Borzym i Beata Przybytek (podobnie jak p. Koterbska pochodząca z Bielska-Białej).