Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury
 
Loading...

Wybór wydarzenia

 • Civil War napisy

  Napędzane adrenaliną i trzymające w napięciu kino akcji osadzone w niedalekiej przyszłości, kiedy podzielona Ameryka zmierza ku dziejowej katastrofie.
  Stany Zjednoczone balansują na krawędzi upadku. Skorumpowany prezydent wzywa obywateli do walki przeciwko „sojuszowi z Florydy i zachodnim siłom Teksasu i Kalifornii”. Fotografka wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z grupą dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem. W tej misji towarzyszy im ambitna, lecz niedoświadczona dziennikarka Jessie (Cailee Spaeny). Lee, mimo początkowej niechęci, zostaje jej mentorką.
  Garland stworzył nowy rodzaj amerykańskiego filmu wojennego: to nie jest tylko przerażająca wizja jutra, to również szczery do bólu obraz prawdziwej wojny.
  W obsadzie filmu obok Kirsten Dunst („Psie pazury”, „Na pokuszenie”) znaleźli się Cailee
  Spaeny („Priscilla”), Wagner Moura („Narcos”), Stephen McKinley Henderson („Diuna”)
  oraz Jesse Plemons („Czas krwawego księżyca”).
 • Ręce do góry

  Krótka historia polskiego kina cz. II
  ***
  Prolog w kolorze wprowadza w okoliczności realizacji oryginalnego filmu „Ręce do góry”. Po trylogii z Andrzejem Leszczycem reżyser zdecydował się uczynić go jednym z bohaterów – piątki bohaterów, którzy spotykają się po latach na balu absolwentów akademii medycznej. Ich pseudonimy: Zastawa (J. Skolimowski), Opel Rekord (T. Łomnicki), Alfa (J.Szczerbic) i Romeo (A. Hanuszkiewicz), Wartburg (B. Kobiela) sygnalizują status materialny i korzyści czerpane z małej stabilizacji lat 60. Próbą dla ich charakterów okazała się afera z okresu studiów, kiedy w czynie społecznym przygotowali wielkoformatowy portret Stalina, przez przypadek z podwójną parą oczu. Zasadnicza część filmu – czarno-biała opowieść o przyjaciołach – powstała w 1967 roku, ale została zatrzymana przez cenzurę. W wyniku rozmów z urzędnikami Skolimowski podjął decyzję o emigracji. Powrócił do tego filmu, na zaproszenie władz kinematografii w okresie solidarnościowej odwilży i w 1981 roku dokręcił kolorowy prolog, w którym wyjaśnia swoją ówczesną sytuację i obecną kondycję. Ilustruje go zdjęciami z planu filmu „Fałszerstwo” (1981) Volkera Schlondorffa, w którym wystąpił jako aktor w roli fotoreportera w zrujnowanym wojną Bejrucie. Ponadto zdjęciami z Londynu, m.in. marszów poparcia dla Solidarności. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Komeda. Natomiast w prologu wykorzystano fragment Kosmogonii Krzysztofa Pendereckiego. Eseistyczne walory prologu budują też cytaty ze współczesnego polskiego malarstwa: Edwarda Dwurnika, Teresy Pągowskiej, Zdzisława Beksińskiego i inni.
 • Czerwone niebo napisy

  Leon i Felix to dwaj przyjaciele, którzy postanowili spędzić lato w położonym w lesie domku wakacyjnym nad Bałtykiem. Ma to być czas relaksu, odpoczynku od miasta, ale też poszukiwania inspiracji do pracy. Pierwszy z nich pisze właśnie kolejną książkę, drugi próbuje skompletować fotograficzne portfolio. Kiedy mężczyźni docierają na miejsce, wygląda na to, że nie będą tam sami.

  Okazuje się, że jeden z pokoi zajmuje młoda dziewczyna imieniem Nadja, którą z kolei odwiedza Devid. Optymizm oraz radość z życia, jakie wnosi ta dwójka, nie współgra z pozą udręczonego artysty reprezentowaną przez Leona. Mężczyzna przechodzi kryzys twórczy, a dodatkowy stres powoduje u niego zapowiedź odwiedzin wydawcy. Chcąc nie chcąc, czwórka młodych bohaterów jest na siebie skazana, a wzajemne relacje między nimi ulegają ciągłym zmianom. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, gdy w okolicy wybucha seria groźnych pożarów lasu.

  Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na ostatnim festiwalu w Berlinie nowy film Christiana Petzolda to słodko-gorzka obyczajowa historia o miłości z proekologicznym przesłaniem. Niemiecki reżyser po raz kolejny, z dużym wyczuciem, zagłębia się w ludzkie emocje, zastanawiając się nad problemem kryzysu twórczego i jego wpływu na emocjonalną dojrzałość.
 • Perfect Days napisy

  Nowy film twórcy „Lisbon Story" i „Nieba nad Berlinem" to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days" Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności.

  Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

  Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.
 • Czerwone maki

  Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

  Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu. Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura, Szymon Nygard i inni.

  Mimo że bitwa o Monte Cassino była jednym z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej oraz która otworzyła aliantom drogę na Rzym, jest ona praktycznie nieznana poza Polską. Dzięki „Czerwonym makom” bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy zdobyli Monte Cassino, zyskuje nareszcie właściwe upamiętnienie.
 • Back to Black. Historia Amy Winehouse napisy

  „Back to Black. Historia Amy Winehouse” to długo oczekiwany pierwszy film fabularny o muzycznej ikonie, wyreżyserowany przez Sam Taylor-Johnson, uznaną artystkę wizualną i reżyserkę („Pięćdziesiąt twarzy Greya”), wyprodukowany przez STUDIOCANAL oraz Monumental Pictures, przy pełnym wsparciu wytwórni muzycznych Universal Music Group oraz SONY Music Publishing. „Back to Black. Historia Amy Winehouse” przedstawi pełną pasji historię niezwykłej artystki, ukazując lata spędzone w tętniącym życiem londyńskim Camden, które nazywała domem, oraz drogę do światowej sławy. Film skupi się na niezwykłym geniuszu, kreatywności, poczuciu humoru i szczerości Amy, które towarzyszyły jej we wszystkim, co robiła, a także spróbuje zrozumieć jej demony. „Back to Black. Historia Amy Winehouse” to bezkompromisowe spojrzenie na współczesną machinę sławy i wielki hołd dla wyjątkowego talentu, który zdarza się raz na pokolenie. Główną rolę w filmie zagrała wschodząca gwiazda kina Marisa Abela („Branża”). Na ekranie partnerują jej m.in. zdobywca nagrody BAFTA Jack O’Connell jako Blake Fielder-Civil, Eddie Marsan jako Mitch Winehouse, Juliet Cowan jako Janis Winehouse oraz nominowana do Złotego Globu i Oscara Lesley Manville jako babcia Amy, Cynthia.
 • Podróż do krainy jutra dubbing

  10-letni Riki ucieka z domu po tajemniczym sygnale alarmowym, wysyłanym przez dziwny, błyszczący kamień. Okazuje się, że kamień jest magiczny i przenosi zdezorientowanego Rikiego do zapierającego dech w piersiach, równoległego świata. Kraina Jutra to miejsce, gdzie zwierzęta mówią, maszyny żyją w zgodzie z przyrodą, a wszędzie jest pięknie i zielono. Lśniący kamień prosi Rikiego o ochronę. Wygląda na to, że wszyscy pragną go zdobyć, ponieważ to on zapewnia szczęście Krainie Jutra. Riki ma trudną misję. Towarzyszymy mu w pełnej przygód, niebezpieczeństw, humoru i kolorów podróży, której celem jest umieszczenie magicznego kamienia na swoim miejscu. Wtedy Riki będzie mógł wrócić do domu.
 • Kobieta z…

  Nowy film duetu Małgorzata Szumowska i Michał Englert, który swoją premierę światową miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Czuła opowieść o walce o siebie, ale też o pięknie prawdziwej bliskości
 • AGATA JASIŃSKA | Blisko

  Agata Jasińska to wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pianistka, pedagog
  Od urodzenia mieszka w Wejherowie. Tu uczęszczała do szkół, jest absolwentką Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Liceum Sobieskiego. Ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku.

  Zapowiadający się koncert promujący debiutancką płytę „Blisko” to nowa odsłona artystki. W trakcie koncertu Agata, tak jak na płycie, poprowadzi słuchacza przez różne emocje – począwszy od zakochania i zadowolenia poprzez rozczarowanie, bunt, nadzieję, smutek i zadumę, aż do spełnienia, wdzięczności i spokoju. Każdy na pewno będzie mógł odnaleźć kawałek siebie w tym repertuarze. Będzie i nastrojowo i tanecznie, i wesoło i nostalgicznie.
 • LOR

  Niesamowita dojrzałość to coś co wyróżnia Lor na scenie muzycznej. Zespół na swoich koncertach porywa uczestników w emocjonalną podróż, która przeplata się muzycznie, jak i storytellingowo. Możemy śmiać się i płakać, ale z pewnością każdy z nas wyjdzie z tego koncertu spełniony.
 • PIETRUCHA ZALEWSKA | NeoNova

  Nowy projekt Julii Pietruchy we współpracy z Martą Zalewską.

  Nowe utwory refleksyjnie odnoszące się do życia, relacji, wewnętrznych spostrzeżeń i rozwoju Julii. Zainspirowane rozmową z Martą Zalewską, wokalistką, multiinstrumentalistką.

  Najprostsze w formie przekazanie piękna autorskich kompozycji. Utwory opatulone w aranżacje nawiązujące do amerykańskiej muzyki neofolk, americany, country i bluegrass, zaśpiewane w dwugłosie przy akompaniamencie gitar, a niekiedy i mandoliny, skrzypiec, perkusji, będą czymś zupełnie niespotykanym na polskich ziemiach. 

  Na koncercie usłyszycie też kilka utworów z poprzednich płyt.
 • PORANEK MUZCZYNY | Bohaterowie mórz i oceanów, czyli muzyczna wyprawa dookoła świata

  Zapraszamy dzieci szkolne i przedszkolne na koncert edukacyjny pt. Bohaterowie mórz i oceanów czyli muzyczna wyprawa dookoła świata”. Będzie to niezapomniana muzyczna przygoda z bohaterami takich bajek jak Vaiana, Mała Syrenka, Nemo i Madagaskar. Nie zabraknie piosenek z Akademii Pana Kleksa jak Cała naprzód ku nowej przygodzie czy na Wyspach Bergamutach oraz znanych melodii jak Piraci z Karaibów czy Pingwiny z Madagaskaru.
  Będzie tanecznie i wesoło a piosenki porwą do wspólnego śpiewania każdego małego i dużego. Czy jesteście gotowi na świetną zabawę i kręcenie bioderkami?
 • SIESTA w drodze | Nancy Vieira

  Nancy Vieira nazywana jest najbardziej stylową kontynuatorką sztuki Cesarii Evory. Kto sięga głębiej, wie, że jej historia, pochodzenie społeczne a zwłaszcza serdeczna, otwarta osobowość różnią ją od Cesarii. Pozostaje faktem, że Nancy występuje często z zespołem legendarnej artystki i pojawiła się w wielkim koncercie jej pamięci w lizbońskim Coliseu. Albumy Lus i No Ama należą do najpiękniejszych prezentów, jakie dostaliśmy z Cabo Verde. Za płytę, Manha Florida Nancy Vieira została uhonorowana aż dwiema statuetkami na prestiżowym festiwalu muzyki luzofońskiej: Najlepszy Album Tradycyjny i Najlepsza Wokalistka.
 • TEATR CAPITOL | Łóżko pełne cudzoziemców

  Ciemny, obskurny hotel położony na francusko-niemieckiej granicy, czasy świetności ma dawno za sobą i już nie wszystko w nim działa sehr gut! Cieknący kaloryfer, rozpadający rezerwuar, tajemniczo zatapetowane drzwi…

  Reżyseria: Jerzy Bończak
  Przekład: Elżbieta Woźniak
  Scenografia: Michał Dracz
  Kostiumy: Iga Sylwestrzak
  Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
  Reżyser castingu: Magdalena Sowa
  Asystent reżysera: Anna Modrzejewska
 • TEATR KOMEDII VALLDAL | Marvin

  SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 7. ROKU ŻYCIA
  Pewnego dnia dinozaur Marvin dowiaduje się od lekarza, że czeka go wyginięcie. Ta wiadomość odbiera mu wszelką radość życia. Uświadamia sobie, że nie ma nikogo, komu mógłby się pożalić. Poszukiwanie przyjaciela "na śmierć i życie" rozpoczyna od wysłania anonsu do gazety. Na ogłoszenie odpowiada długowieczny Żółw Finn, który ma inne zmartwienie. Przeraża go samotność, czekająca po odejściu wszystkich bliskich mu osób. Do tego niezwykłego duetu dołącza Motyl Ulisses, który dla odmiany nie przejmuje się niczym. Żyje "tu i teraz" bo wie, że jego dni i tak są policzone. Dosłownie.

  Między bohaterami zawiązuje się wyjątkowa przyjaźń. Podczas pełnej przygód wędrówki w poszukiwaniu lekarstwa na wyginięcie, odkrywają prawdy, które pomagają im zaakceptować to, co nieuniknione. Uczą się cieszyć każdą wspólnie spędzoną chwilą i doceniać każdy gest, słowo oraz uśmiech przyjaciela. Wszak prawdziwa przyjaźń "może zaskarbić sobie uwagę Wieczności".

  "Marvin" to niezwykle poetycka i filozoficzna opowieść o przemijaniu i stracie, ale podana w ciepły i humorystyczny sposób. Korowód barwnych postaci, nieoczekiwane zwroty akcji i urzekająca, komiksowa oprawa plastyczna tworzą świat, w którym od zmartwień związanych z tym, co nieuchronne, ważniejsza jest walka o spełnianie najdziwniejszych nawet marzeń.

  Scenariusz - Marta Guśniowska
  Reżyseria i opracowanie muzyczne - Tomasz Czarnecki
  Scenografia i kostiumy - Kalina Konieczny
 • TEATR RUCHU MO-SHE | Symbioza

  Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza na swoją kolejną produkcją. Spektakl Symbioza jest efektem współpracy doświadczonego zespołu tancerzy i performerów Teatru Ruchu Mo-sHe z żywiołowością młodego zespołu Teatru Tańca Pasja.

  To działanie kolektywne, symbiotyczne zaowocowało stworzeniem pięknego obrazu, pełnego prawdziwych emocji, energii i ruchu. Spektakl jest wyjątkowym obrazem oprawionym w niemal organiczne kostiumy i scenografię projektu Joanny Borkowskiej. Widowiskowym układom choreograficznym towarzyszą wizualizacje Filipa Borkowskiego i pokaz świateł w reżyserii Jacka Rogalewskiego. Całości dopełnia zaś kolaż muzyczny The Cinematic Orchestra, Orbital, Bonobo.

  Tą symbiotyczną współpracę twórców splata wizja reżyserki Moniki Leśko-Mikołajczyk. Subtelność
  i siła przeplatające się w spektaklu , dają przestrzeń do refleksji nad tym, co istotne by współistnieć
  z otaczającym nas światem. Spektakl jest fantazją o współodczuwaniu, współodpowiedzialności
  za drugiego człowieka i świat , w którym żyjemy.

  Symbioza jest dyskursem o relacjach między człowiekiem a przyroda, kobietą a mężczyzną,
  o umiejętności dawania i brania, o potrzebie poczucia bezpieczeństwa. Spektakl jest przepełniony symboliką, jak drzewo, które stanowi centrum spektaklu. Jest organiczne, jest siłą, źródłem życia
  i daje schronienie. Jego siła nie jest jednak wieczna, tak jak nie są stałe relacje między ludźmi. Nic nie jest na zawsze, jeśli o to nie zadbamy. Wreszcie mówi o kruchości i ulotności życia i tego co piękne, ukochane, najważniejsze. Opowiada o początku i końcu, życiu i śmierci, przede wszystkim jednak
  o nadziei, która zawsze się tli i daje siłę na lepsze jutro. - MONIKA LEŚKO-MIKOŁAJCZYK
 • Warsztaty z elementami komiksu i ilustracji książkowej

  Prowadzący: Bartek Glaza
  Termin: w każdą środę o 17.00- 18.30. Start już 14 lutego!
  Uczestnicy: młodzież od 13 roku życia
  Każde zajęcia 10 zl.
  Liczba uczestników 10 os.
  Miejsce: Kamienica sztuki
 • Wojtek Mazolewski-Yugen

  YUGEN to podróż wewnątrz siebie i połączenie z naturalną energią. Organiczne muzyczne dopełnienie tego co bio, ekologiczne i duchowe. To wyprawa w miejsce, gdzie po prostu jesteś... Zamykasz oczy, słuchasz, oddychasz, płyniesz... To powiew wolności. Brzmienia lat ‘60/’70 i powrót do tradycji w klimacie Grateful Dead, Neil Young czy Led Zeppelin jest tu skrzyżowany z nowoczesnymi dzwiękami w stylu Tame Impala, Khruangbin czy Drugdealer. Całość okraszona jazzowymi akcentami i współczesną produkcją Marcina Borsa odpowiedzialnego za brzmienie płyt Hej, Pogodno czy Mrozu.

  Nie potrzeba lepszej rekomendacji...

  Wojtek Mazolewski - instrumentalista, kompozytor, autor muzyki do audiobooków, spektakli teatralnych i filmów, współtwórca polskiego yassu, autor audycji radiowych.

  Znany z formacji WMQ, Pink Freud.

  Przesuwa granice muzycznych interpretacji i prezentuje słuchaczom nowy sposób postrzegania muzyki jazzowej.